Fiber lazerler, en iyi ışın kalitesine sahip bir katı hal lazer türüdür. Fiberin ışın çapı, işçilikte daha ince detaylara inememeye neden olan CO2’den daha incedir. Mükemmel özelliklere sahip olması nedeniyle Fiber Lazer Kesim Makinaları geniş bir uygulama yelpazesinde kullanım alanı bulmaktadır. Bu tür 5 kullanım aşağıda listelenmiştir:

Tıbbi cihazlar: Tıbbi alan, fiber lazer kesim makineleri olmadan bugününü ve geleceğini hayal edemez. Gerçekten karmaşık tıbbi cihazlar için küçük parçaların kesilmesinden, insan dokularında gerçekleştirilen lazer ameliyatlarına, tıbbi alanda her aşamada lazerle kesim kullanılır.

Kuyumculuk: Kuyumculuk üreticileri hassas kesim, üstün kenar kalitesi, karmaşık şekilleri kesebilme ve daha az zamanda yüksek üretim kabiliyeti sağlayabilen güvenilir ve uygun maliyetli bir teknolojiye kucak açtılar. Bir fiber lazer kesim makinesi tüm bu gereklilikleri karşıladı ve bugün bu endüstride yaygın olarak kullanılıyor.

Otomotiv: Otomotiv endüstrisi her saniye çok büyük ve gelişiyor. Fiber Lazer kesim makinelerinin kullanımı, bu endüstrinin tasarım ve teknolojideki günlük gelişmelerle başa çıkmasını kolaylaştırır. Bu makineler, otomobillerde kullanılan daha küçük ve karmaşık bileşenlerin kesilmesi için mükemmeldir, ayrıca 3D şekillerde metal parçalar olan hidro şekilli parçaları da büyük hassasiyetle keser.

Elektronik: Silikon, PCB’lerde yarı iletken mikroelektronik endüstrisinde kullanılan en önemli malzemedir. Elektronik cihazlar her geçen gün daha da yoğunlaşırken, PCB’ler küçülmek zorunda kalıyor. Böyle bir durumda Fiber lazer kesim makineleri, silikon gibi ince ve narin malzemeleri kesmek için idealdir.

Lazer kendi alanında daha yeni bir gelişme olmasına rağmen, Fiber Lazer Kesim Makineleri, geleneksel kesim makinelerine karşı oldukça iyi bir şekilde yer buldu.