Lazerler birçok amaç için kullanılır. Kullanılmasının bir nedeni metal plakaları kesmektir. Hafif çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum levhada, lazer kesim işlemi son derece hassastır, mükemmel kesim kalitesi sağlar, çok küçük bir çentik genişliği ve küçük ısı etki alanı vardır.Çok karmaşık şekillerin ve küçük deliklerin kesilmesini mümkün kılar.

Lazer ışını, çok yüksek yoğunluklu ışıklı, tek bir dalga boyunda veya renkli bir sütundur.Bu dalga boyu ışık spektrumunun Kızılötesi kısmındadır, bu nedenle insan gözüyle görünmez. Işın, yalnızca ışını oluşturan lazer rezonatöründen makinenin ışın yolundan geçerken çapının sadece 3 / 4’ü kadardır. Sonunda plakaya odaklanmadan önce, çeşitli aynalar ile farklı yönlerde zıplayabilir. Odaklanmış lazer ışını, plakaya çarpmadan hemen önce bir mercek deliğinden geçer.

Lazer ışınlarının odaklanması özel bir lens veya eğri bir ayna ile yapılabilir ve bu lazer kesim kafasında gerçekleşir. Işın tam olarak odaklanmalıdır, böylece odak noktasının şekli ve o noktadaki enerjinin yoğunluğu kusursuz biçimde yuvarlak ve tutarlı olur ve nozül içinde ortalanır. Büyük ışını tek bir noktaya odaklayarak, o noktadaki ısı yoğunluğu aşırıdır. Güneş ışınlarını bir yaprağa odaklamak için bir büyüteç kullanmayı ve bunun nasıl ateş yakabileceğini düşünün. Şimdi 6 KWat’lık enerjiyi tek bir noktaya odaklamayı düşünün ve bu noktanın ne kadar sıcak olacağını hayal edebilirsiniz.

Yüksek güç yoğunluğu, malzemenin hızlı bir şekilde ısıtılması, erimesi ve kısmen veya tamamen buharlaşmasıyla sonuçlanır. Hafif çeliği keserken, lazer ışınının ısısı tipik bir “oksi-yakıt” yakma işlemini başlatmak için yeterlidir.Paslanmaz çelik veya alüminyum kesilirken, lazer ışını basitçe malzemeyi eritir.

Bir lazer kesicisinde, lazer ışını metal plakanın üzerine istenen parçanın şeklinde hareket ettirilir, böylece parçanın plakadan kesilmesi sağlanır. Kapasitif bir yükseklik kontrol sistemi, lens ile kesilen plaka arasında çok hassas bir mesafe sağlar. Bu mesafe önemlidir, çünkü odak noktasının plakanın yüzeyine göre nerede olduğunu belirler. Kesim kalitesi, odak noktasının plakanın yüzeyinin hemen üstünden, yüzeyde veya yüzeyin hemen altından kaldırılması veya düşürülmesiyle etkilenebilir.

Kesim kalitesini de etkileyen birçok, başka parametreler var, ancak hepsi düzgün bir şekilde kontrol edildiğinde, lazerli kesim kararlı, güvenilir ve çok hassas bir kesim işlemidir.