Fiber Lazerler neden kesim için kullanılıyor?

Fiber Lazerler neden kesim için kullanılıyor?

Lazerler birçok amaç için kullanılır. Kullanılmasının bir nedeni metal plakaları kesmektir. Hafif çelik, paslanmaz çelik ve alüminyum levhada, lazer kesim işlemi son derece hassastır, mükemmel kesim kalitesi sağlar, çok küçük bir çentik genişliği ve küçük ısı etki alanı vardır.Çok karmaşık şekillerin ve küçük deliklerin kesilmesini mümkün kılar.

Lazer ışını, çok yüksek yoğunluklu ışıklı, tek bir dalga boyunda veya renkli bir sütundur.Bu dalga boyu ışık spektrumunun Kızılötesi kısmındadır, bu nedenle insan gözüyle görünmez. Işın, yalnızca ışını oluşturan lazer rezonatöründen makinenin ışın yolundan geçerken çapının sadece 3 / 4’ü kadardır. Sonunda plakaya odaklanmadan önce, çeşitli aynalar ile farklı yönlerde zıplayabilir. Odaklanmış lazer ışını, plakaya çarpmadan hemen önce bir mercek deliğinden geçer.

Lazer ışınlarının odaklanması özel bir lens veya eğri bir ayna ile yapılabilir ve bu lazer kesim kafasında gerçekleşir. Işın tam olarak odaklanmalıdır, böylece odak noktasının şekli ve o noktadaki enerjinin yoğunluğu kusursuz biçimde yuvarlak ve tutarlı olur ve nozül içinde ortalanır. Büyük ışını tek bir noktaya odaklayarak, o noktadaki ısı yoğunluğu aşırıdır. Güneş ışınlarını bir yaprağa odaklamak için bir büyüteç kullanmayı ve bunun nasıl ateş yakabileceğini düşünün. Şimdi 6 KWat’lık enerjiyi tek bir noktaya odaklamayı düşünün ve bu noktanın ne kadar sıcak olacağını hayal edebilirsiniz.

Yüksek güç yoğunluğu, malzemenin hızlı bir şekilde ısıtılması, erimesi ve kısmen veya tamamen buharlaşmasıyla sonuçlanır. Hafif çeliği keserken, lazer ışınının ısısı tipik bir “oksi-yakıt” yakma işlemini başlatmak için yeterlidir.Paslanmaz çelik veya alüminyum kesilirken, lazer ışını basitçe malzemeyi eritir.

Bir lazer kesicisinde, lazer ışını metal plakanın üzerine istenen parçanın şeklinde hareket ettirilir, böylece parçanın plakadan kesilmesi sağlanır. Kapasitif bir yükseklik kontrol sistemi, lens ile kesilen plaka arasında çok hassas bir mesafe sağlar. Bu mesafe önemlidir, çünkü odak noktasının plakanın yüzeyine göre nerede olduğunu belirler. Kesim kalitesi, odak noktasının plakanın yüzeyinin hemen üstünden, yüzeyde veya yüzeyin hemen altından kaldırılması veya düşürülmesiyle etkilenebilir.

Kesim kalitesini de etkileyen birçok, başka parametreler var, ancak hepsi düzgün bir şekilde kontrol edildiğinde, lazerli kesim kararlı, güvenilir ve çok hassas bir kesim işlemidir.

2019-05-16T15:43:25+03:00Mayıs 16th, 2019|

لماذا تستخدم الألياف الليزرية للقطع؟

شعاع الليزر هو طول موجة واحدة أو عمود ملون مع ضوء شدة عالية للغاية ، وهو في الجزء الأشعة تحت الحمراء من الطيف الضوئي ، لذلك فهو غير مرئي للعين البشرية. يبلغ قطر الشعاع 3/4 فقط عند المرور عبر مسار الحزمة الخاص بالجهاز من خلال مرنان الليزر الذي يشكل الحزمة فقط. قبل التركيز في النهاية على اللوحة ، يمكن أن تقفز في اتجاهات مختلفة مع المرايا المختلفة. يمر شعاع الليزر المركز من خلال ثقب العدسة قبل إصابة اللوحة مباشرة.

تستخدم الليزر لأغراض عديدة. سبب واحد لاستخدامه هو قطع لوحات معدنية. تتميز عملية القطع بالليزر بالدقة الفائقة للصلب الطري والفولاذ المقاوم للصدأ والألومنيوم ، فهي توفر جودة قطع ممتازة ، ولها عرض صغير جدًا ومساحة صغيرة للتأثير الحراري ، مما يجعل من الممكن قطع الأشكال المعقدة للغاية والثقوب الصغيرة.

يمكن أن يتم التركيز على أشعة الليزر بواسطة عدسة خاصة أو مرآة منحنية ، وهذا يحدث في رأس القطع بالليزر. يجب أن تركز الحزمة بدقة حتى يكون شكل النقطة البؤرية وكثافة الطاقة في تلك المرحلة مستديرة ومتسقة تمامًا وتتركز داخل الفوهة. من خلال تركيز الحزمة الكبيرة على نقطة واحدة ، تكون كثافة الحرارة عند هذه النقطة مفرطة. فكر في استخدام عدسة مكبرة لتركيز أشعة الشمس على ورقة ، وكيف يمكن أن يضيء ذلك النار. الآن فكر في تركيز 6 كيلو واط من الطاقة على نقطة واحدة ويمكنك أن تتخيل مدى درجة حرارة هذه النقطة.

ينتج عن كثافة الطاقة العالية تسخين المادة سريع الذوبان والتبخر جزئيًا أو كليًا. عند قطع الفولاذ الطري ، تكون حرارة شعاع الليزر كافية لبدء عملية حرق “وقود أوكسي” نموذجية ، وعند قطع الفولاذ المقاوم للصدأ أو الألومنيوم ، تذوب شعاع الليزر المادة ببساطة.

في قاطع الليزر ، يتم نقل شعاع الليزر فوق اللوحة المعدنية في شكل الجزء المرغوب ، مما يسمح بقطع الجزء من اللوحة. يوفر نظام التحكم في الارتفاع بالسعة مسافة دقيقة جدًا بين العدسة واللوحة المقطوعة. هذه المسافة مهمة لأنها تحدد مكان نقطة الاتصال بالنسبة لسطح اللوحة. يمكن أن تتأثر جودة القطع برفع أو خفض النقطة المحورية أعلى سطح اللوحة مباشرة أو على السطح أو أسفل السطح مباشرة.

هناك العديد من العوامل الأخرى التي تؤثر أيضًا على جودة القطع ، ولكن عندما يتم التحكم في كل شيء بشكل صحيح ، فإن القطع بالليزر هي عملية قطع مستقرة وموثوقة ودقيقة للغاية.

2020-03-03T11:43:00+03:00Mayıs 16th, 2019|
Go to Top