Giderek daha fazla sayıda sanayi çeşidi lazerle kesme opsiyonuna talebi arttırdığı için, lazerle kesme işleminde  yeni zorluklar ortaya çıkıyor. Özellikle, el sanatları için gereksinim seviyesi gittikçe artıyor  ve bu nedenle  teknolojinin yükseltilmesi önem kazanıyor. Lazer kesim makinelerinin henüz yaygınlaşmadığı bazı endüstrilerde, fiber lazer kesimini kullanmaya başladılar. Bununla birlikte, lazer kesim makinelerinin  her şeye gücü yetmez ve bazı malzemelerle de sınırlıdır.

Birçok kişi, fiber lazer kesim makinelerinin farklı güç jeneratörleriyle donatılabileceğine kesim aralığı çok geniş olabileceğine ve diğer kesim yöntemlerinden çok daha iyi olduğuna inanıyor. Peki piyasada ki farklı tiplerde ki yaygın cihazlar nelerdir ?

Hepimizin bildiği gibi, kesim makinelerinin  ana akımı olan fiber lazer kesim makinesi, geniş kesim yelpazesi, hızlı kesim hızı, iyi kesim etkisi ve piyasada bakım gerektirmeyen avantajları ile farklı malzemeleri kesmek için en iyi seçimdir. Özellikle metallerin kesiminde ilk sırada yer almaktadır.

Fiber lazer kesim makineleri bir çok mükemmel özelliğe sahip olsa da hala kesilemeyen birçok malzeme var. Fiber lazer kesim makineleri hangi malzemeleri kesemez?

Her şeyden önce, fiber lazer kesim makinesinin metal kesim makinesi kategorisine girmesinden ötürü,  metalin işlenmesinde kullanılabileceğinin açık olması gerekir. Ancak kumaş, deri gibi metal olmayan malzemeler için daha iyi bir seçim değildir.

İkincisi, fiber lazer kesim makinesi esas olarak sunta, odun lifi ve bitki lifini içeren MDF’yi kesemez ve bazı malzemeler üre-formaldehit reçine ve yapıştırıcıdan yapılmış yapay levhadan yapılır. Çünkü fiber lazer kesim makinesi sıcak işlemler kategorisine girer. Yanmaya ve kesici kenarı yakmasına neden olur, bu nedenle mükemmel kesim gereksinimlerini karşılamaz. Bu nedenle, bu tür malzemeler şu anda fiber lazer kesim makinelerinde işlenmemektedir.

Bazı yansıtıcı malzemeler de vardır. Bu malzemeler犀利士
, lazer dalga boyu için bu malzemelerin ideal emme aralığı içinde olmadığından, koruyucu lensi yakabilecek  bir miktar enerji yansıtır. Bu nedenle, bu tür malzemeler şu anda fiber lazer kesim makineleriyle de işlenmemektedir.