Müşterilerimizin bir çoğu fiber  lazere ihtiyaç duyduklarını bilse de,  bir fiber lazerin nasıl çalıştığını bilmiyor!  Yani sektörde yeniyseniz veya sadece bilginizi tazelemek ve fiber lazerlerin nasıl çalıştığı hakkında yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız , o zaman bu makale tam size göre!

Fiber Lazer Nedir ?

Bir fiber lazer tipik olarak, erbiyum, terterum, neodim, tulyum, praseodim, holmium veya disprosiyum içeren bir fiber optik kablo kullanır. Hangi nadir toprak elementlerinin kullanıldığı konusunda çok fazla endişe duymanıza gerek kalmasa da, dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bu lazer makinesinin merkezinde kullanılan şeyin elyaf olduğudur.

Bu, gaz lazerleri (tipik olarak helyum-neon veya karbon dioksit kullanır) ve kristal lazerler (Nd: YAG kullanarak) olan diğer iki ana lazer türünden farklıdır. Fiber lazerler,  üç türün içinde daha yararlı olduğunu savunarak piyasaya çıkan en yeni lazer türüdür.

Fiber Lazer Nasıl Çalışır ?

Daha önce de belirtildiği gibi, lazeriniz için kullanılan fiber, bahsedilen elementlerle  katlanmış olacaktır.Bunların içinde en yoğun kullanılan elementin , Erbium olduğunu göreceksiniz. Bunun yapılmasının nedeni, bu  elementlerin  atom seviyelerinin , daha ucuz bir diyot lazer pompası kaynağının kullanılmasına izin veren, ancak yine de yüksek bir enerji çıktısı sağlayacak olan son derece yararlı enerji seviyelerine sahip olmasıdır.

Bunlar Fiber Lazer’i Niye Daha Verimli Yapıyor ?

Yukarıda bahsedilenler  biraz bilim ağırlıklı olsa da, bir fiber lazerin çalışma şeklinin getirdiği bazı faydaları sizinle paylaşmamız gerektiğini düşündük. Bir  fiber lazerin kullanıcılarına sunduğu en büyük avantajlardan biri, son derece kararlı olmasıdır.

Diğer normal lazerler harekete karşı çok hassastır.Fiber lazerin çalışma şeklindeki diğer bir büyük avantaj ise gönderilen ışın kalitesinin son derece yüksek olmasıdır. Açıkladığımız gibi, ışın elyafın çekirdeğinde kaldığından, ultra-odaklanabilen düz bir ışın tutmaktadır. Fiber lazer ışınının noktası, lazerle kesme gibi uygulamalar için mükemmel, inanılmaz derecede hassas çalışabilir.

Kalite yüksek kalırken, fiber lazer ışınının verdiği güç seviyesi de yüksekliğini koruyacaktır. Bu özelliği sayesinde odaklanan fiber lazer ışını her türlü kalınlıktaki metalleri kolayca kesebileceği için inanılmaz derecede yüksek bir güç çıkışıdır.

Fiber lazerlerin çalışma şeklindeki bir başka kullanışlı özellik ise  yüksek yoğunluklarına ve yüksek güç çıkışlarına rağmen, aynı zamanda yüksek verimli olmaları nedeniyle soğuması da son derece kolaydır.

Diğer pek çok lazer ;  tipik olarak aldığı gücün sadece küçük bir miktarını lazere dönüştürür. Öte yandan ; bir fiber lazer gücünün % 70 ila% 80’i arasında bir değeri fiber lazeri ışınına dönüştürür .Bu bize  iki fayda sağlar. Fiber lazer aldığı enerjinin % 100’e yakınını kullanarak verimli kalır, bu da gücün daha azının ısı enerjisine dönüştürüldüğü anlamına gelir. Mevcut olan herhangi bir ısı enerjisi, genellikle oldukça uzun olan maddenin  uzunluğu boyunca eşit bir şekilde dağılır.

Bu eşit dağılıma sahip olması sebebiyle ;  fiberin hiçbir parçası zarar görecek  kadar ısınmaz.

Örneğin, Erbium’a fiber katılmasıyla, 980 nm dalga boyunda ışınları emebilen bir enerji seviyesi 1550nm meta-stabil eşdeğerine indirgenir. Bunun anlamı 980nm’de bir lazer pompası kaynağını kullanabilmeniz, ancak yine de 1550nm’lik yüksek kaliteli, yüksek enerji ve yüksek güçlü bir lazer ışını elde edebilmenizdir.Erbium atomları katkılı fiberdeki lazer ortamı olarak işlev görür ve yayılan ışınlar  fiber çekirdeğinde kalır.

Son olarak, bir fiber lazerin düşük  gürültüyle  çalıştığını ; aynı zamanda ağır ortamlara son derece dirençli olduğunu ve düşük bakım maliyetlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Genel olarak, bir  fiber lazer “al ve unut” teknolojimizle üretildiği için servis gerektirmez. Bununla birlikte, nadir görülen olaylar için bakım gerekli olmalıdır, maliyetler diğer lazerlere göre genellikle% 50 daha azdır.