Ürünleri lazer ışını ile markalama fikri endüstriyel dünya da fırtına etkisi yarattı. Optik lens ile çalışan ilk lazer 1958 yılında icat edildi. O zamandan beri, lazerlerin kullanımı için çok sayıda uygulama bulundu ve yapılan araştırmalar sürekli iyileştirmeler yapmanın yollarını aramaya devam ediyor. Modern fiber bazlı lazer markalama makineleri, geçmiş yıllardaki flaş lamba ve diyot bazlı lazer markalayıcılarla karşılaştırıldığında daha gelişmiş durumda.

İlk nesil flaş lambalı lazer markalama makineleri; yoğun beyaz ışık ile kısa patlamalarla gaz yüklü bir cam tüpü kullanarak markalama yapıyordu. Sistemler stabil, kurulumu kolay ve kullanımı düşük maliyetli olmasına rağmen, ısıyı kontrol etmek için harici bir su soğutucuya ihtiyaç duyuluyordu. Her ne kadar bu lazer markalama sistemleri iyi çalışıyor ve uzun ömürlüyse de, daha modern ekipmanlarla değiştirilmelerinin birçok faydası var.

Fiber Lazer Markalama Teknolojisi

Lazer markalama makinelerinde son gelinen nokta, fiber bazlı lazer markalayıcılardır. Fiberler, ışık yayan diyotlarla pompalanır ve lazerin ışığı, lazer işaretini oluşturmak için ışının genişletildiği yerden optik lense geçer. Bu yöntem, birinci nesil lazer markalama makinelerinin düşük voltaj ve maliyetle yapabileceklerinden çok daha yüksek kalitede bir ışın üretir.

Fiber Lazer İle Markalama Yapmanın faydaları

Hava soğutma, su soğutucuya olan ihtiyacı ortadan kaldırır; Lazer markalama sistemi hiçbir sarf malzemesi kullanmaz ve minimum bakım gerektirir. Diyotlar 80.000 saatten daha uzun bir ömre sahiptir ve fiber bazlı lazer markalama makinelerinin az yer kaplaması, onları hemen hemen her yere kolayca monte etmeyi mümkün kılar. Bu güvenilir lazer markalama sistemleri çevre dostudur, işlem sırasında sert kimyasallar veya yüksek sıcaklıklar kullanmazlar ve metaller, paslanmaz çelik gibi yüzeylere yüksek kalitede, kalıcı lazer markalaması güvenle sağlarlar.

Fiber lazer markalama işlemi, sayısız kullanım için giderek daha popüler hale geliyor. Yüksek sıcaklık dayanıklılığı, cerrahi cihazlar gibi sterilizasyon gerektiren tıbbi ekipmanın işaretlenmesinde mükemmeldir. Lazer ile markalamanın dayanıklılığı mücevherlerde, cep telefonlarında ve diğer değerli eşyalarda kullanım için optimize eder. Lazer markalama makinelerini çalıştıran 21. yüzyıl lazer markalama yazılımı, hatasız tanımlama için ayrıntılı, yüksek kalitede görüntüler üretir.