First Research tarafından yayınlanan endüstri raporlarına göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kuyumculuk endüstrisi 2011’de 30 milyar dolar kazanmıştır. Online kuyumculuk alışverişi, ürünlerini geliştirmek için güçlü sosyal medya stratejileri geliştiren kuyumcular ve üreticiler sayesinde gelişmiştir. Yapılan çalışmada tespit edilen ana eğilimlerden biri, sektörün büyümesinin arttırdığı kalite ve pırlanta nişan yüzükleri gibi tasarımcı mücevherlerinin  popülerliğinin arttığıdır. Bu, kuyum üreticilerinin benzersiz parçalarla mücevherlerin lazer kazıma yoluyla kişiselleştirilmesi gibi kişisel parçalar için yeni fikirler bulma arayışıyla sonuçlandı.

Mücevher üzerine de markalama ve gravür işleri eski geleneksel yöntemlerden çıkarak temassız lazer sistemlerine kadar ilerledi. Fiber lazer ile altın, platin, gümüş, pirinç, paslanmaz çelik, karbür, bakır, titanyum, alüminyum ve çeşitli diğer alaşımlarda markalama ve kazıma yapılabilir. Modern lazer markalama makineleri, metalleri geçmişte olduğundan daha derin ve göze çarpmayan şekilde kazıyabilir, bu da yapılan işin zamanla yok olmasını zorlaştırır.

Bir alyans veya bileziğin içine evlenen çiftin evlilik tarihi hatta bir şiir bile markalanabilir. Fiber lazer ile mücevher oyma tekniği, herhangi bir boyutta çok sayıda metin satırını aşınmaya veya parçaya zarar vermeden üretebilir. Kuyumculuk için bu hızlı ve temiz lazer markalama teknolojisi sayesinde, aynı zamanda, öğenin uygun bir bölümüne bir fotoğraf veya resim ekleyerek parçaları özelleştirebilirsiniz.

Bu yeni lazer markalama kuyumculuk teknolojisi, yeni tasarımlar oluştururken değerli olsa da, teknoloji başka amaçlar için de kullanışlıdır. Örneğin kuyumcular özel tasarımlara telif hakkını markalayarak, taklit edildiklerinde iddialarını kanıtlamalarını sağlar. Ek olarak, kuyumcu lazerli markalama teknolojisi sayesinde, değerli malların üreticiden ayrılmadan önce benzersiz bir seri numarası veya barkodla işaretlenerek tanınmasını sağlayabilir.

Alyanslar, yüzükler ve bilezikler gibi silindir olan nesneler, döner bir hareket cihazına yerleştirilir ve bu, döndükçe lazer markalamaya olanak sağlar. Bu teknoloji, işlemin sonunda çok az cila gerektiren veya hiç cila gerektirmeyen temiz, okunaklı lazer markalama üretir.

Lazer ile markalama sistemi, işlemde kullanılan tüm sistemleri sorunsuz bir şekilde koordine eden lazer markalama yazılımıyla birlikte gelir. Lazer markalama yazılımı, otomatik üretim ortamları için tarih, saat ve vardiya kodlarını otomatik olarak oluşturacak şekilde ayarlanabilir.

Lazer markalama teknolojisinin takı imalatçılarına sunduğu tasarım, telif hakkı ve tanımlama avantajları, sektörün geleceği umut ışığı oluyor. Çok kanallı bir perakende ve uluslararası ürün tedarik şirketi müdürü olan John Brassem, Ulusal Kuyumcu’daki bir makalede, Gelenekselleşmiş kuyumculuğun dışında düşünmenin bazı kuyumcuları zenginleştirdiğine kuşku duymadığını söyledi.