Yıllar boyunca lazer markalama teknikleri  hakkında birçok soru aldık.Lazer markalama ve lazer kazıma terimleri sıklıkla birbirlerinin yerine kullanılır fakat ikisi arasında farklılık vardır.Genel olarak lazer markalama urunun yuzeyıne ; lazer kazıma ise daha derine inmeye yarar.Lazer markalama programı içinde yapacağınız değişik ayarlar sayesinde, bu iki farklı işi de uygulayabilirsiniz.

Lazer markalama da kazıma da ışını bir lens içinden geçirerek markalanacak yüzeyin üzerinde odaklayarak gerçekleşir.Bu işlem tıpki büyüteç ile bir yaprağın yakılmasına benzer.Parça ısınır ve ortaya çıkan ısı yüzeyi renksizleştirir veya parçadan az miktarda malzeme buharlaştırır.Buharlaşan alan üzerinde lazer ışını ne kadar uzun sure kalırsa o alan daha derine iner.

Malzeme üzerinde ki derinlik birkaç faktör ile belirlenir.Lazer ışınının hızı , lazer çıkış gücü , frekans aralığı ve vektör aralıklarının genişliği malzeme üzerindeki sonuca etki eder.

Markalama tekniklerinin herbiri lazerin gücünü , hızını ve frekans ayarlarını değiştirilerek elde edilir. Her markalama tekniği parçanın yüzeyini farklı bir şekilde etkiler. Ortaya çıkan oksit tabakası, genellikle siyah bir renk görünümü yaratır, ancak farklı hız,güç ve frekanslar ile renk tonları görünebilir.

Markalama ve Kazıma (Gravür) arasında ki fark tam olarak nedir ? En kısa cevap “ markalamanın derinliğidir “.Bu da lazer ışının malzeme üzerine ne kadar nüfus ettiğiyle alakalıdır.