Lazer markalama problemlerinin bir çoğu yapacağınız işe uygun lazer kullanmamaktan geçer. Lazer markalama çeşitleri markalama yapılacak ürünün cinsine göre farklılık gösterir. Lazer markalamada sorun yaşamamak için hangi lazer teknolojisinin kullanılacağına karar vermek önemlidir.

Cevaplanması gereken ilk soru markalama yapılacak materyalin cinsinin ne olduğudur. Farklı Malzemelerde farklı lazer dalga boyları gereklidir. Bu nedenle malzemeye uygun olan dalga boyuna sahip lazer çeşidini kullanmak gerekir. Örneğin ; 1064 nanometre lazer ışını metal ve plastik markalamak için uygunken , 10.600 nanometre lazer ışını ahşap ve organik ürünleri markalamada etki sağlar.

Her türlü malzemeyi markalayabilen tek bir çeşit lazer teknolojisi yoktur. Bazı lazer türleri diğerlerinden daha çok malzemeyi kapsar fakat her malzemeyi bir lazerle markalamak mümkün değildir. İşte bu yüzden markalanacak yüzeyin malzemesinin çok önemlidir. Markalanacak malzemenin çeşidi lazer markalama seçiminde en önemli faktördür.

Başka bir problem ise yapacağınız markalamanın türüdür. Ne yapmak istiyorsunuz ? Kazıma ; bir malzeme katmanını yada malzeme üzerindeki film kaplamayı çıkarmaya yarar. Gravür ; 1.1 cm’ye kadar olan derinlikleri üst katmanı yakarak işaretleme yarar. Kesme ; lazer markalama makinenizin watt gücüne göre kalınlıkta kesim yapmanıza yarayacaktır.

Markalanacak malzemenin türünü ve markalama türüne karar verdiğinizde hangi tip lazer kullanacağınıza karar vermek kolaylaşacaktır. Yanlış lazer tipinin seçimi size ekstra maliyetler getireceğinden ; hangi lazeri alacağınıza karar vermeden önce lazer konusunda uzmanlaşmış bir profesyonelden bilgi almanız sizin yararınıza olacaktır.