Daha fazla insan mücevherlerini lazer markalama ile kişiselleştirmeyi tercih ediyor. Bu; kuyumculukta uzmanlaşmış tasarımcılara ve mağazalara bu modern teknolojiye yatırım yapmaları için gereken nedenleri veriyor. Sonuç olarak, lazer markalama,  hemen hemen her türlü metali ve sunduğu geniş yetenek kabiliyeti ile kuyumculuk endüstrisinde önemli adımlar atmaktadır. Örneğin düğün ve nişan yüzükleri, alıcıya anlamlı bir mesaj, tarih veya görüntü eklenerek daha da özel hale getirilebilir.

Mücevherat eşyalarının markalanması, çoğunlukla dekoratif taşların oyulması gibi tarih öncesi zamanlara dayanıyor. Bakır plaka üzerinde kazıma, 15. yüzyılda icat edildi ve işaret ve mesajları tanımlamak için popüler bir yöntem haline geldi. Bu, çoğunlukla altın, gümüş ve platin gibi yumuşak metaller üzerinde yapılan, geleneksel kazıma dediğimiz şeyin başlangıcıydı. Bununla birlikte, yeni lazer kazıma sisteminin doğuşu, yüzük, kolye, bilezik, küpe ve saatlerde kullanılanlar gibi daha sert yüzeylere kazıma yapmayı mümkün kılar.

Peki, lazer kazıma konusunda bu kadar özel olan ve bu yöntemle geleneksel kazıma arasındaki fark nedir?

-Lazer kazıma veya aşındırma işlemi, bir görüntü oluşturmak için yüzey malzemesini kaldırarak metali yakma işlemidir.

-Lazerle markalama, metalin yüzeyini ısıtan bir tavlama işlemi kullanır, böylece rengi değiştirir, yüzey izlerini malzeme yüzeyini kırmadan bırakır.

-Lazer, kimyasal ve kalıntı içermeyen ve mücevherlerle temas etmeyen, temiz, çevre dostu bir teknoloji sunar.

-Lazer teknolojisi kuyumcuya, ürünün kendisi için hiçbir risk almadan zarif tasarımlar yaratma şansı verir.

-Lazerle markalama, geleneksel markalamadan daha uzun süren hassas ayrıntılarla sonuçlanır.

-Metin veya grafikleri malzemeye belirli derinliklerde kazımak mümkündür.

Lazerle kazıma ve lazerle markalama, kişisel mesajlar ve neredeyse her metalden yapılan mücevherlere özel tarihler yazmak için kullanılabilir. Geleneksel mücevherler altın, gümüş ve platin kullanılarak yapılırken, modern mücevher tasarımcıları modaya uygun parçalar yaratmak için tungusten, çelik ve titanyum gibi alternatif metaller kullanırlar. Birinci sınıf lazer markalama yazılımıyla çalışan lazer markalama sistemi ile, müşteriniz için herhangi bir mücevher ürününe benzersiz tasarımlar eklemek veya sahibinin ürünü güvenlik amaçlı olarak doğrulamasını sağlamak için seri numarası veya başka bir tanımlama işareti eklemek mümkündür. Ayrıca alyansın iç kısmına yemin de ekleyebilirsiniz.

Nikâh yüzüğü içindeki özel bir mesajın kazınması yapılabilir, ancak kalıcılığı birkaç faktöre bağlıdır. Geleneksel veya lazerli kazıma kullanılarak yapılmış olsun, parçanın ürettiği metal türü dayanıklılığı etkiler.

Yumuşak metaller kolayca çizilir ve yıpranmaya ve aşınmaya maruz kalır ve birkaç yıl boyunca kullanıcının cildine temas etmesi, kazımanın veya markalamanın bulanıklaşmasına veya aşınmasına neden olabilir.

Sert metallerdeki markalamalar daha uzun sürer ve sert metallerde lazerle markalama daha etkili olduğundan, genellikle daha uzun bir ömre sahiptir. Fiber lazerli markalama sistemleri mücevherlerin markalanması için idealdir. Makineler, kaliteli yakma ve tavlama için gereken kısa pulslara teslim edilen bir lazer ışını kullanır. Ekipman genellikle 100.000  saate yakın  bir kullanım ömrüne sahiptir.