Lazerle markalama ve kazıma cihazları, birçok farklı görevi üstlenebilmeleri nedeniyle çeşitli endüstrilere entegre edilmiştir. Bu makinelerin popülaritesindeki artışın bir diğer nedeni de,  hükümetlerin ürünlerde kalıcı bir markalama yapılmasını zorunlu kılan yasalarıdır. Genel görüşe bakarsak, lazerle markalama ve lazerle kazıma terimleri aynı anlama gelir. Terimlerin bu değişebilirliği endüstriyel bağlamda bir sorun olabilir ve bu terimleri tanımlamak ve aralarındaki farkı listelemek çok önemli hale gelir.

Lazer uygulamasının seçimi iki şeye bağlıdır: istenen son ürün formu ve kullanılan malzemenin tipi. Bazı malzemelerde, kazıma en uygun sonucu verirken, markalama diğerleri için en uygun olanı olacaktır.

Lazer kazıma işlemi, malzemenin bir kısmının çıkarılmasını içerir. Kazıma işlemi , genellikle logoların, seri numaraların, vb. Çizilmesi için tercih edilen bir araçtır. Kazıma işlemi vasıtasıyla, 0.020″ ile 0.125″ arasında herhangi bir derinlikte bir gravür üretilebilir. Her ne kadar lazer kazıma oldukça faydalı bir işlem olsa da, hassas malzemeler için ideal değildir.

Lazerle markalama işlemini ele alırsak; Lazer kazıma işleminden farklı olarak, malzeme bu işlemde buharlaşmaz ve malzeme önemli ölçüde değiştirilmez. Bu lazer işaretleme özelliğinden dolayı, önemli değişiklikler yapılmadan işaretlenmesi gereken malzemeler üzerinde kullanılır. Bu işlem en çok tıbbi bir cihaz gibi hassas malzemeler üzerinde kullanılır. Ayrıca, barkodları, UID kodlarını, logoları vb. markalamak için de kullanılır.