Modern mücevher endüstrisi, fiber lazer teknolojilerinin kullanımıyla gelişiyor. Güzellik ve moda arayan kadınlar için mücevherat vazgeçilmez bir dekorasyondur. Mücevherleri seçerken ; doku , renk , görünüm , işçilik ve özellik , kaliteli ve güzel bir takı elde etmek için dikkate alınması gereken ana unsurlardır. Takıların çoğu altın, gümüş, Pt, elmas veya diğer değerli hammaddeden yapıldığından, işçiliğe olan gereksinimler de oldukça yüksektir.

Fiber lazer teknolojisi, hammaddeden son mamule kadar olan kuyumcu üretiminin yüksek talebini mükemmel bir şekilde karşılar. Takı üretimi için kullanılan 3 ana fiber lazer teknolojisi vardır – fiber lazer kesim, fiber lazer kazıma ve fiber lazer markalama. Bu 3 lazer işleme yöntemi gerçek üretim sürecinde nasıl kullanılır? Detayları aşağıda görelim.

  1. Takı için Fiber Lazer Kesim Sistemi

Kuyumcu tasarımcıları ve üreticileri sürekli olarak değerli metallerin hassas bir şekilde kesilmesi için güvenilir çözümler aramaktadır. Yüksek güç seviyelerine sahip fiber lazer kesim makinesi, geliştirilmiş bakım ve daha iyi işlevsellik, yüksek kenar kalitesi, sıkı boyutsal toleranslar ve yüksek üretime ihtiyaç duyulan uygulamalar olmak üzere, takı kesme uygulamaları için en iyi seçim olarak ortaya çıkmaktadır.

Fiber lazer kesim sistemleri, çeşitli kalınlıktaki metal malzemeleri kesebilir ve karmaşık şekiller oluşturmak için çok uygundur. Buna ek olarak, fiber lazerler hassasiyeti, kesim esnekliğini ve verimi en üst düzeye çıkarır. Düşük maliyetli, yüksek hassasiyetli bir kesme çözümü sunar. Takı tasarımcılarına geleneksel kesim yöntemleriyle sınırlandırılmamış zorlu şekiller oluşturma özgürlüğü sağlar.

  1. Takı Lazer Kaynak Sistemi

Lazer kaynak makinesi, kuyumculuk sektöründeki çok çeşitli metal birleştirme ve onarım uygulamaları için idealdir. Sistemin kompakt, taşınabilir, yerden tasarruf sağlayan tasarımı, yüksek kaynak kalitesi ve verimli lazer kaynakları ile birleştirilmesi  lazer kaynak makinesini mükemmel bir değer haline geliyor. Lazer makinelerini kullanmak için usta bir kuyumcu olmanıza gerek yoktur ve fiyat aralığını düşürerek en küçük şirketlerin bile bunu karşılayabilmesi mümkündür.

 

  1. Fiber Lazer Markalama ve Kazıma makinesi

Gelişmiş bir işleme ekipmanı olarak, fiber lazer markalama makinesi, seçkin avantajlarından dolayı çok sayıda takı üreticisinin ilk tercihi haline gelmiştir. Temassız işlem mamulün rafine, güzel, dayanıklı ve kalıcı olmasını sağlar.

Ayrıca, fiber lazer markalama makinesinin markalama yöntemi de oldukça esnektir. Bir yüzük veya bileklik markalamak  istiyorsanız, ürünü dönen bir eksene yerleştirerek; istediğiniz yazı yada deseni yapabilirsiniz. Lazer markalama makinesi, istenen işi birkaç saniye içinde markalayacaktır. Bu müşterilerin kişisel ihtiyaçlarını karşılamak adına takıyı özelleştirme için uygundur. Su balık için ne kadar önemliyse ; fiber lazer teknolojisi de kuyumculuk sektörü için o kadar önemlidir. Eğer  bir mücevher işletmesi sahibiyseniz , fiber lazer teknolojisinin verimliliğinin ve hassasiyetinin tadını çıkarmanızın zamanı gelmiştir.